Sauna 7 imelist mõju tervisele

Sauna 7 imelist mõju tervisele

Saun on olnud läbi aegade pühaks paigaks, kus tervist saadi ja vaimu värskendati.

Vähendab stressi ja tervendab vaimu
Inimestel on pidevalt kiire ja kohustused ning erinevad pinged võivad vaimselt väga koormavaks osutuda. Erinevad uuringud on näidanud, et stress on üks enamlevinud terviseprobleemide põhjustaja. Saun on koht, kus võetakse aeg lõdvestumiseks ja puhkamiseks. Selles hubases, vaikses ja soojas kohakeses puuduvad igasugused häirivad tegurid. Kuum saun lõdvestab lihaseid, parandab vereringet ja vabastab endorfiine, mis panevad Sind ennast hästi tundma.

Lõdvestab lihaseid ja leevendab lihas- ja luuvalu
Kuuma temperatuuriga saunas vabastab keha heaoluhormoonid – endorfiinid. Endorfiinidel on rahustav mõju ning omadus leevendada liigese-, lihas- ja luuvalu. Kehatemperatuuri tõustes laienevad veresooned, parandades vereringet. Suurenenud vereringe kiirendab keha paranemist erinevatest vigastustest, näiteks sinikatest ja kriimustustest. Öeldakse ka, et saunas käimine on võrdväärne intensiivse füüsilise treeninguga.

Keha vabaneb mürkidest
Enamus inimesi ei higista järjepidevalt. Samas pakub sage higistamine tervisele palju kasulikku. Higistamist põhjustab kehatemperatuuri tõus, millele keha hakkab vastu töötama. 99% higist moodustab vesi. Kõva higistamine aga vabastab kehast lisaks veele ka sellised ained nagu plii, tsink, nikkel, elavhõbe jpm. Need ained on keha saanud meid ümbritsevast keskkonnast ning ei ole meile vajalikud. Arstide väitel on saun üks parimatest võimalustest mürkide kehast eemaldamiseks.

Puhastab nahka
Kui keha hakkab higi tootma, puhastub nahk ning surnud naharakud saavad asendatud, hoides nahka heas konditsioonis. Higistamine loputab bakterid välja läbi pooride ja naha epidermise kihi. Peale pooride puhastumist on nahk pehmem ja tervem.

Parem unekvaliteet
Mitmed uuringud on näidanud, et peale saunaskäiku magavad inimesed rahulikumat ja sügavamat und. Siin mängivad suurt rolli taas endorfiinid, rahustava toimega hormoonid. Seega kui ees on ootamas pingeline päev, on soojalt soovituslik võtta enne magamaminekut paar kuuma leili.

Langetab kaalu
Higistamisprotsess võtab kehalt palju energiat, mis tuleneb rasva ja süsivesikute arvelt. Põhinedes USA armee meditsiinilistele uuringutele (US Army Medical Research) langeb inimese kaal saunas käies koguni 500 grammi, põletades protsessi käigus 300 kalorit. Et südametöö kiireneb ja keha vajab toimetamiseks rohkem hapnikku, hakkab keha kaloreid energiaks põletama.

Külmetushaiguste ravim
Saksamaal tehtud uuringu kohaselt tervenesid külmetushaigusi põdevad inimesed, kes käisid saunas, märkimisväärselt kiiremini. Kuumas saunas olles hakkab keha tootma valgeid vereliblesid, mis aitavad võidelda haiguste vastu ja hävitada viiruseid. Eriti soovituslik on haigusi põdedes sauna kaasa võtta eukalüptiviht või –aroomivedelik, sest lisaks heale lõhnale ravib eukalüpt hästi hingamisteede haigusi.